Czy wiesz czym są nowotwory złośliwe skóry?
Nowotwory skóry mogą występować na całej powierzchni ciała, ale najczęściej w miejscach odsłoniętych. Nowotwory skóry stanowią ok 30% wszystkich wykrywalnych nowotworów złośliwych. Jednym z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych skóry jest Czerniak. Rozwija się on w komórkach barwnikowych skóry (melanocytach). Melanocyty produkują melaninę, aby chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), czyli światłem słonecznym. Kiedy komórki melanocytów agregują razem w skórze w okresie dzieciństwa lub okresie dojrzewania, tworzą pieprzyk. Większość pieprzyków jest całkiem bezpieczna, jednak czasami melanocyty w pieprzyku zaczynają rosnąć i dzielić się w sposób niekontrolowany. Jeśli zaczną rosnąć w sposób nieuregulowany, rozszerzając się na zewnątrz lub w dół do niższych warstw skóry, mogą stać się czerniakiem.
Czerniak jest najpoważniejszą postacią nowotworu skóry i charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz możliwością przerzutów na inne części ciała. Jest najbardziej agresywny spośród wszystkich nowotworów skóry, występujący również u młodych ludzi. Najnowsze badania w New England Journal od Medicine 2021 szacują, że od lat 80-tych zachorowalność na czerniaka wzrosła aż 6 krotnie. Czerniak to zarówno najbardziej śmiertelny nowotwór, jak i najłatwiejszy do wyleczenia, gdy zostanie wykryty wcześnie. Usunięcie chirurgiczne czerniaka, jeśli choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala w większości przypadków na 100% wyleczenie. Co powoduje czerniaka? Główną przyczyną czerniaka, której można zapobiegać, jest nadmierna ekspozycja na słońce.
Jakie są czynniki ryzyka rozwoju nowotworów skóry?
Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta, jeśli:
- masz jasną karnację, rude, blond włosy, niebieskie oczy
- masz dużą liczbę pieprzyków,
- doznałeś oparzeń słonecznych szczególnie w dzieciństwie
- przebywasz w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie
- w rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry lub czerniaka
- jesteś w podeszłym wieku
- słabo tolerujesz słońce i opalasz się z trudem
- korzystasz z solarium
Co ważne, czerniak może wystąpić w dowolnym miejscu na skórze,
nawet w miejscach, które nie są narażone na działanie promieni słonecznych
lub nie są narażone na słońce, np. w jamie ustnej, na stopie.
Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój?
- Asymetria zmiany
- Nieregularne brzegi znamienia
- Niejednolity kolor ( czarnym, czerwony )
- Duży rozmiar ( średnica powyżej 5mm )
- Ewolucja, czyli postępujące zmiany wyglądu
Czy można zapobiegać czerniakowi?
Dobrą wiadomością jest to, że wcześnie wykryty czerniak może być skutecznie leczony. Dlatego badania profilaktyczne – badanie dermatoskopem lub badanie całego ciała body mapping za pomocą wideodermatoskopu FotoFinder ATBM Master powinny być wykonywane przez doświadczonego Dermatologa lub Onkologa specjalizującego się w znamionach.
Jak często powinienem się badać?
W rzeczywistości powinno się regularnie sprawdzać skórę co najmniej raz na 12 miesięcy, a osoby z grupy ryzyka zachorowania na czerniaka powinny je wykonywać co 6 miesięcy. Nie ma jednak wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania czerniakowi jest ochrona przed słońcem przez cały czas (zwłaszcza w przypadku dzieci). Oznacza to unikanie ekspozycji na słońce w najgorętszych porach dnia, a także ochronę skóry za pomocą kremu przeciwsłonecznego, odzieży i czapki, gdy jesteś na zewnątrz (nawet w pochmurne dni).
Poznaj swoje znamiona.
Chroń się przed czerniakiem.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości zadzwoń, aby porozmawiać z jednym z naszych doradców lub poproś o oddzwonienie, aby porozmawiać, kiedy Ci odpowiada.