Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Jest to naturalne. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy, jak ważna jest ochrona skóry dziecka przed słońcem. Nawet kilka poważnych oparzeń słonecznych może drastycznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry u Twojego dziecka w późniejszym okresie jego życia. Dopóki dzieci są zbyt młode aby to zrozumieć, twoim obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa.
Szukaj cienia
Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić skórę dziecka, jest przebywanie w cieniu. Przebywając na plaży lub w innym miejscu nasłonecznionym parasole plażowe to świetny sposób na stworzenie tymczasowego schronienia.
Ponieważ promienie słoneczne są „najsilniejsze” w południe, staraj się w tym czasie unikać przebywania na zewnątrz, jeśli to możliwe. Zamiast tego zachęcaj dzieci do zabawy na świeżym powietrzu rano lub wczesnym wieczorem.
Zaledwie jedno poważne oparzenie słoneczne w dzieciństwie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko Twojego dziecka na zachorowanie na czerniaka w późniejszym okresie życia.
Ubierz je w odzież ochronną
Koszule z długim rękawem i długie spodnie to kolejny świetny sposób na ochronę skóry dziecka przed niebezpiecznymi promieniami UV. Jednak nie wszystkie ubrania są sobie równe. Największą ochronę zapewniają ubrania wykonane z gęsto tkanej tkaniny z oznaczenie „anty UV”.
Gdy koszula jest mokra, zapewnia mniejszą ochronę niż sucha.
Zachęcaj swoje dziecko do noszenia czapki. Chociaż czapki z daszkiem są popularne, nie zapewniają pełnej ochrony przed słońcem. Najlepiej wybierz taką, która osłoni twarz, skórę głowy, uszy i szyję.
Regularnie stosuj dobry krem z filtrem
Regularnie stosuj filtry przeciwsłoneczne.
Kiedy Twoje dziecko jest na zewnątrz, upewnij się, że regularnie nakładasz na nie krem przeciwsłoneczny, niezależnie od tego, czy jest słonecznie, czy pochmurno. Nałóż pierwszą warstwę kremu przeciwsłonecznego na pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Obficie nakładaj ponownie krem z filtrem przeciwsłonecznym co dwie godziny lub po tym, jak dziecko się spoci lub wyjdzie z wody. Nie zapomnij o często pomijanych obszarach ciała, takich jak usta, nos i czubki stóp.
Występuje też gama kremów przeciwsłonecznych w sztyfcie i wygodnych kredkach skierowanych głównie dla sportowców i amatorów sportów wodnych.
Marker posiadający odpowiedni modny kolor ( np.: różowy, żółty, zielony) pozwala nam zaznaczyć chronione miejsca skóry i jednocześnie kontrolować długość utrzymywania się kremu na skórze.
Niemowlęta
Trzymaj niemowlęta z dala od słońca.
Niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia mają bardzo wrażliwą skórę, więc powinno się raczej chronić je przed słońcem. Kiedy wyprowadzasz dziecko na zewnątrz, upewnij się, że jest przed 10:00 rano lub po 16:00. Ubierz je w lekkie ubrania, które zakrywają ramiona i nogi oraz użyj czapki, aby chronić je przed promieniami słonecznymi. Niemowlęta nie mają tak dużo melaniny jak dorośli, a ich skóra jest cieńsza, co oznacza, że jeszcze łatwiej mogą się poparzyć. Jeśli potrzebujesz dla nich kremu z filtrem, nałóż na małe obszary ich ciała krem z tlenkiem cynku jako jedynym aktywnym składnikiem.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru produktu odpowiedniego dla twojej pociechy skonsultuj się z naszym dermatologiem.