Skip to main content

Krioterapia

Krioterapia to powszechny zabieg stosowany w celu usunięcia zmian skórnych poprzez zamrożenie ich ciekłym azotem.

Jakie schorzenia można leczyć krioterapią?
Krioterapią można leczyć wiele łagodnych zmian. Najczęściej jest jednak stosowany do usuwania:
– rogowacenia słonecznego (zmiany przedrakowe występujące głównie na skórze uszkodzonej przez słońce),
– brodawek wirusowych u dzieci i dorosłych,
– rogowacenia łojotokowego i innych zmian łagodnych.

Na czym polega krioterapia?
Krioterapia to szybki zabieg wykonywany w gabinecie za pomocą profesjonalnego pistoletu natryskowego, który wykorzystuje ekstremalnie niską temperaturę do szybkiego niszczenia niechcianej tkanki. Ciekły azot jest rozpylany bezpośrednio na wybrane zmiany skórne, zamrażając je i powodując ich złuszczanie, jednocześnie pozostawiając nienaruszony obszar, aby zminimalizować ryzyko powstania blizn. Zabieg działa poprzez uszkadzanie nieprawidłowych komórek skóry i zwiększanie odpowiedzi immunologicznej organizmu w zamrożonych obszarach.

Czy krioterapia jest bolesna?
Krioterapia nie jest bolesna. Towarzyszy jej głównie uczucie zimna i zwykle nie jest wymagane znieczulenie miejscowe. Procedura trwa tylko kilka sekund chociaż dokładny wymagany czas zależy od grubości leczonej zmiany. Czasami należy powtórzyć proces po rozmrożeniu skóry.

Czy krioterapia jest bezpieczna?
Krioterapia wykonywana przez doświadczonego dermatologa jest niezwykle bezpieczna, a powikłania zdarzają się rzadko. Zabiegi są szybkie i zwykle dobrze tolerowane. Gdy aplikowany jest ciekły azot, możesz poczuć chwilowe intensywne zimno (podobne do trzymania kostki lodu przy skórze), które powinno trwać tylko kilka sekund. Gdy obszar jest odrętwiały, nie powinieneś odczuwać dalszego dyskomfortu.

Zwykle nie jest wymagane znieczulenie miejscowe.

Czy krioterapia jest dla Ciebie odpowiednia?

Krioterapia to skuteczne rozwiązanie dla dzieci oraz kobiet i mężczyzn dążących do trwałej likwidacji uciążliwych zmian skórnych. Pacjenci poszukujący krioterapii powinni najpierw skonsultować się z doświadczonym dermatologiem.

Korzyści z krioterapii

– Szybki i łatwy zabieg
– Bezpieczny i skuteczny
– Trwałe rezultaty

Jak długo trzeba czekać na efekty krioterapii?
Gojenie powinno zakończyć się 1-4 tygodni po zabiegu, w którym to momencie zdrowa nowa skóra zastąpi pierwotną zmianę.

Cenne wskazówki po zabiegu krioterapii?
W ciągu pierwszych 72 godzin normalne jest, że leczone obszary stają się czerwone, opuchnięte i/lub pokryte pęcherzami w miejscu zamrożenia. W miarę postępu procesu gojenia może powstać strup lub pęcherz, który stopniowo odpadnie i całkowicie się zagoi w ciągu jednego do czterech tygodni. Leczony obszar może wydawać się czerwony w miarę gojenia się skóry po zabiegu. Gdy leczone miejsce goi się, możesz umyć się jak zwykle, ale powinieneś unikać szorowania i delikatnie osuszyć. Nie są wymagane żadne bandaże, ale możesz nakładać maść Polysporin lub wazelinę jeden do dwóch razy dziennie, aby przyspieszyć gojenie.