Poznańskie Centrum Badania Znamion

W Poznańskim Centrum Diagnostyki Znamion wykonujemy badania dermatoskopowe i wideodermatoskopowe. Są to bezbolesne i nieinwazyjne badanie znamion, które pozwalają na wczesne wykrycie czerniaka złośliwego. Badanie znamion barwnikowych polega na oglądaniu ich za pomocą ręcznego dermatoskopu lub kamery obrazującej zmiany skórne w powiększeniu. Stosowanie zaawansowanej technologii umożliwia naszym lekarzom onkologom i dermatologom prowadzenie fotodokumentacji i precyzyjną analizę poszczególnych zmian barwnikowych skóry.

Profesjonalizm i nowoczesne rozwiązania technologiczne

Badanie wideodermatoskopowe przeprowadzane jest w odpowiednio przygotowanej Pracowni Diagnostyki Znamion za pomocą nowoczesnego Wideodermatoskopu FotoFinder ATBM Master.

Jakie są twoje znamiona? Łagodne czy groźne?

Badanie daje możliwość 140-krotnego powiększenia, pozwalając odróżnić zmiany łagodne od złośliwych w oparciu o struktury niewidoczne gołym okiem. Dodatkową zaletą jest możliwość zapisu obrazu i wydruku, a poprzez monitorowanie ewolucji podejrzanych zmian skórnych wczesne wykrycie czerniaka.

System ten pozwala zarówno na szybki skan skóry jak i badanie włosów czy paznokci.

Czym jest czerniak?

Jak wygląda badanie znamion?

W trakcie badania lekarz przykłada do zmiany skórnej kamerę, co umożliwia dokładną analizę obrazu wyświetlonego na ekranie komputera oraz na osobnym ekranie dla pacjenta. Oceniany jest kształt, barwa, wielkość, średnica i struktura znamienia. Pacjent otrzymuje pełen wydruk diagnozy znamion wraz ze szczegółowym opisem. Niekiedy konieczne okazuje się usunięcie znamienia. Po badaniu lekarz przekaże pacjentowi zalecenia dalszego postępowania w celu konsekwentnej profilaktyki bądź leczenia.

Czas trwania badania znamion

Czas potrzebny na przeprowadzenie badania znamion zależy od ilości znamion. Zajmuje średnio ok. 15-20 minut. W przypadku obecności bardzo licznych znamion konieczne jest przeprowadzenia badania całego ciała ok. 30-40 min.

Kto powinien zgłosić się na badanie znamion?

Dermatolodzy zalecają badanie znamion każdej osobie. Powinno wykonywać się je profilaktycznie raz w roku. Pozwala to na szybkie wdrożenie leczenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Niektóre osoby powinny poddawać się badaniu znamion częściej. Sugeruje się to pacjentom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, czyli osobom posiadającym piegi i znamiona o dużym rozmiarze, nieregularnym kształcie czy niejednolitym kolorze. Czynnikiem ryzyka jest również wystąpienie nowotworu skóry w rodzinie, a także częste wystawianie skóry na silne promieniowanie słoneczne.

Profilaktyka | Badanie | Usuwanie
Zobacz koniecznie

Profesjonalne badanie znamion w Poznaniu

Dermatoskopia
i wideodermatoskopia

Zobacz

Badanie
całego ciała

Zobacz

Klasyfikacja
zmian skórnych

Zobacz

Przygotowanie
do badania

Zobacz

Poznaj swoje znamiona.
Chroń się przed czerniakiem.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości zadzwoń, aby porozmawiać z jednym z naszych doradców lub poproś o oddzwonienie, aby porozmawiać, kiedy Ci odpowiada.

Rejestracja badania znamion w Poznaniu

tel. +48 602 133 503
Chcę się zbadać